2012 Idaho County Livestock Top Awards

Fitting & Showing

BEEF

Grand Champion Wyatt Thanstrom Trophy Sponsored by
Reserve Champion Lucas Arnzen  Idaho County Fair Board

DAIRY HEIFER

Grand Champion ———————– Trophy Sponsored by
Reserve Champion ———————-  Idaho County Fair Board

SHEEP

Grand Champion Brooke Eades Trophy Sponsored by
Reserve Champion Spencer Connolley  Idaho County Fair Board

MARKET SWINE

Grand Champion Kendall Schumacher Trophy Sponsored by
Reserve Champion Tessa Godfrey  Larry & Patty Arnzen

HORSE

Grand Champion Lizz Forsmann Trophy Sponsored by
Reserve Champion Mika Charley  Idaho County Fair Board

RABBIT

Grand Champion Hunter Connolley Trophy Sponsored by
Reserve Champion Elizabeth Orgish  Richard & Taffee Schaack

POULTRY

Grand Champion Hunter Connolley Trophy Sponsored by
Reserve Champion Lauren Goldman  Davis Communication

GOAT

Grand Champion Sarah Davis Trophy Sponsored by
Reserve Champion Brandon Costa  Davis Communication

DOG – Showmanship

Grand Champion Kelly Turney Trophy Sponsored by
Reserve Champion Lauren Goldman  Mountain View Dentistry
 Grangeville

DOG – Obedience

Grand Champion Kelly Turney Trophy Sponsored by
Reserve Champion Rachel Stevens  Mountain View Dentistry
 Grangeville

ROUND ROBIN Showmanship

Grand Champion Sarah Davis Trophy Sponsored by the
Reserve Champion  Brooke Eades Newman Family, Stites and a $100 College Scholarship from Cottonwood Riding Club

LIVESTOCK JUDGING CONTEST

Top Beef Judge  Top Swine Judge Top Sheep Judge
……………..  ………………………………. ………………….
5th Place Ana Pauley Rosette
4th Place Mitchell Nuxoll Rosette
3rd Place Wes Munger Rosette + $5 Cash Award
2nd Place Reid Uptmor Rosette + $10 Cash Award
1st Place Savannah Thanstrom Rosette + $15 Cash Award

Rate of Gain Contest

Primeland Cooperative of Grangeville will award a trophy to the 4-H member with the market animal with the highest rate of gain.

Beef Steer…. Gaining: 4.6 lbs per day Luke Schwartz
Market Lamb…. Gaining: Gaining: 1.15 lbs per day Anna Kaschmitter
Market Swine…. Gaining: Gaining:2.4 lbs per day Ryan Arnzen

Top Livestock Record Books Award

Idaho County Farm Bureau awards $25 to the 4-H member with the top livestock record book.

Top Junior Madison Pecarovich
Top Intermediate Emily Kaschmitter
Top Senior Frank Spencer

Top Horse Record Book Award

Idaho County Farm Bureau awards $25 to the 4-H member with the top horse record book.

Top Award: Kristin Kaschmitter

Top Agricultural Demonstration

Farm Credit Services awards $10 to the Top Agricultural Demonstrations given at the Spring Livestock Show.

Top Senior Ag Demonstration Wyatt Thanstrom
Top Intermediate Ag Demonstration Hunter Connolley
Top Senior Ag Demonstration Sydnee Schoo

4-H Herdsmanship Award

Farm Credit Services awards $15 to the 4-H Club demonstrating the top sportsmanship, courtesy, stall and pen cleanliness and decorations.

Top Award: Elk City 4-H Club

Top Community Service Project Poster

A Top Project Ribbon is awarded to the club exhibiting the top community service poster.

Top Award: Crazy Critters 4-H Club

Top Know Your Government Project – (Clay Schumacher  will present)

The Family of George Enneking presents $100 to the 4-H member exhibiting the Top Know Your Government Project.

Top Award: ………………

Idaho County 4-H Lamb & Ewe Project

The Idaho County 4-H Program makes available three ewes. The winner is responsible for the breeding, feeding and management of the open ewes until the following year’s Fair. The recipient will keep the oldest ewe and all of the lambs produced except one ewe lamb. That ewe lamb and the two youngest ewes will be passed on to the next year’s winner.

Award: Gabe Forsmann

Outstanding Angus Market Project Award

The Idaho Angus Auxiliary awards a halter to the highest placing Black Angus Market Steer.

Top Award: Taylor Canaday

Outstanding Angus Breeding Project Award

The Idaho Angus Auxiliary awards a belt buckle to the highest placing Blank Angus Breed Project

Top Award: Wyatt Thanstrom

Idaho Salers Association Award

The Idaho Salers Association will present a jacket to the 4-H member exhibiting the top Saler 4-H beef.

Top Award: ……………………….

Outstanding Hereford Award

_____________ will present a trophy to the 4-H member exhibiting the top Hereford 4-H beef project.

Top Award: Matthew Jungert

Largest Percentage of Beef Projects

The Idaho/Lewis County Cattle Association presents a $10 cash award to the 4-H club exhibiting the largest percentage of beef projects.

Top Award: Camas Livestock 4-H Club

Top Feeder Pig Project Award

__________presents a trophy and a cash award to the 4-H members with the 1st and 2nd place feeder pig project.

2nd: Molly DeFord 2nd: Sydnee Kaschmitter    1st: Jacob Stubbers

Top Over-All Swine Project Award

___________, presents a trophy to the 4-H member with the most outstanding swine project.

Top Award: Kendall Schumacher

Top Over-All Sheep Project Award

_________ , presents a trophy to the 4-H member with the most outstanding sheep project.

Top Award: Brooke Eades

Top Over-All Beef Project Award

The Idaho Cattle Association presents a belt buckle to the 4-H member with the most outstanding beef project.

Top Award: Wyatt Thanstrom

Top Over-All Agriculture Project

The 4-H member with the top over-all Agriculture 4-H project will receive a trophy and have his/her name engraved on the Joe Enneking Senior Trophy kept in the trophy case at the Idaho County Courthouse.

Top Award: Cody Schumacher

Dave Klapprich Memorial Award (Judy Klapprich – Uhlenkott will present

This award is given to a graduating senior who illustrates the goals of the 4-H program. While project work is important, club work, leadership, public speaking, and community service are also a large part of the over-all 4-H program. The winner will receive a trophy and have his/her name engraved on the trophy kept in the trophy case at the Idaho County Courthouse.

Top Award: Taylor Canaday

Senior Mugs 20  Graduating Senior 4-H Members

  • Cameron Angeny 12 years
  • Stephanie Bentley 10
  • Taylor Canady 9
  • Kayla Charley 3
  • Jessie Costa 8
  • Daniel Davis 8
  • Tori Hazelbaker 6
  • Hannah Hicks 3
  • Katie Higgins 6
  • Shailyn Jungert 10
  • Sydnee Kaschmitter 10
  • Samantha Keating 9
  • Troy Lorentz 10
  • Jackie Mager 10
  • Mandee Prado 3
  • Michaela Prado 5
  • Janessa Raichart 6
  • MaKayla Schaeffer 10
  • Cody Schumacher 10
  • Courtney Schwartz 5

2012 Distinguished Service Award

Awarded to:

 

Quality

BEEF

Grand Champion Casey Danly
Reserve Champion Marcus Higgins

BREEDING BEEF

Grand Champion Wyatt Thanstrom
Reserve Champion Nathan Reuter

DAIRY BEEF

Grand Champion ——–
Reserve Champion ———

MARKET LAMB

Grand Champion Madison Shears
Reserve Champion Jacey Arnzen

BREEDING EWE

Grand Champion ———-
Reserve Champion ———-

MARKET SWINE

Grand Champion Caleb Frei
Reserve Champion Taryn Godfrey

RABBIT

Grand Champion Hunter Connolley
Reserve Champion Elise Andrews

DAIRY GOAT

Grand Champion Brooke Eades
Reserve Champion Naomi Connolley

MARKET GOAT

Grand Champion Hunter Angeny
Reserve Champion

POULTRY

Grand Champion Dylan Uptmore
Reserve Champion Weston Arnzen
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Discover Gold with a Custom Designed Website by Wild Web West