Idaho County Fair Livestock Top Awards

Rabbit, Poultry and Dog Winners have been announced and are posted below:

Fitting & Showing

BEEF

Grand Champion Tate Stowers Trophy Sponsored by
Reserve Champion Wyatt Thanstrom Idaho County Fair Board

DAIRY HEIFER

Grand Champion N/A Trophy Sponsored by
Reserve Champion N/A Idaho County Fair Board

SHEEP

Grand Champion Kelsey Tidwell Trophy Sponsored by
Reserve Champion Mikayla Riener Idaho County Fair Board

MARKET SWINE

Grand Champion Clay Schumacher Trophy Sponsored by
Reserve Champion Brad Schumacher Larry & Patty Arnzen

HORSE

Grand Champion Marie Heckman Trophy Sponsored by
Reserve Champion Taylor Canaday Idaho County Fair Board

RABBIT

Grand Champion Sydney Tiede Trophy Sponsored by
Reserve Champion Elizabeth Orgish  Richard & Taffee Schaack

POULTRY

Grand Champion Sydney Andrews  Trophy Sponsored by
Reserve Champion N/A Davis Communication

GOAT

Grand Champion Victoria Davis Trophy Sponsored by
Reserve Champion Brooke Eades Davis Communication

DOG – Showmanship

Grand Champion Kristin Kaschmitter Trophy Sponsored by
Reserve Champion Lizz Forsmann Mountain View Dentistry, Grangeville

DOG – Obedience

Grand Champion Lanee Wood Trophy Sponsored by
Reserve Champion Savannah Thanstrom Mountain View Dentistry, Grangeville

ROUND ROBIN Showmanship

Grand Champion Kelsey Tidwell Trophy Sponsored by
Reserve Champion Tate Stowers  Enid Newman, Stites and a $100 College Scholarship from
Cottonwood Riding Club

LIVESTOCK JUDGING CONTEST

Top Beef Judge Top Swine Judge Top Sheep Judge
Tyler Krogh Austin Sonnen Sarah Davis
5th Place Nicole Wemhoff Rosette
4th Place Dan Wemhoff Rosette
3rd Place Sarah Davis Rosette + $5 Cash Award
2nd Place Victoria Davis Rosette + $10 Cash Award
1st Place Chrysann Lusich Rosette + $15 Cash Award

Rate of Gain Contest

Primeland Cooperative of Grangeville will award a trophy to the 4-H member with the market animal with the highest rate of gain.

Beef Steer…. Gaining: 4.36 lbs per day  Sarah Davis
Market Lamb…. Gaining: Gaining: 1.1 lbs per day  Jake Forsmann
Market Swine…. Gaining: Gaining 2.4 lbs per day  Courtney Sims

Top Livestock Record Books Award

Idaho County Farm Bureau awards $25 to the 4-H member with the top livestock record book.

Top Junior Brooklyn Riener
Top Intermediate Abbie Uhlenkott
Top Senior Courtney Schwartz

Top Horse Record Book Award

Idaho County Farm Bureau awards $25 to the 4-H member with the top horse record book.

Top Award: Kristin Kaschmitter

Top Agricultural Demonstration

Farm Credit Services awards $10 to the Top Agricultural Demonstrations given at the Spring Livestock Show.

Top Senior Ag Demonstration Jo Jo Thorsell
Top Intermediate Ag Demonstration Elizabeth Orgish
Top Senior Ag Demonstration Theresa Uhlenkott

4-H Herdsmanship Award

Farm Credit Services awards $15 to the 4-H Club demonstrating the top sportsmanship, courtesy, stall and pen cleanliness and decorations.

Top Award: Keuterville LIvestock 4-H Club

Top Community Service Project Poster

A Top Project Ribbon is awarded to the club exhibiting the top community service poster.

Top Award: Salmon River 4-H Club

Top Know Your Government Project – Clay Schumacher will present

The Family of George Enneking presents $100 to the 4-H member exhibiting the Top Know Your Government Project.

Top Award: Jenni Forsmann

Idaho County 4-H Lamb & Ewe Project

The Idaho County 4-H Program makes available three ewes.  The winner is responsible for the breeding, feeding and management of the open ewes until the following year’s Fair.   The recipient will keep the oldest ewe and all of the lambs produced except one ewe lamb.  That ewe lamb and the two youngest ewes will be passed on to the next year’s winner.

 Award: Hunter Connolley

Outstanding Angus Market Project Award

The Idaho Angus Auxiliary awards a halter to the highest placing Black Angus Market Steer.

Top Award: Lance Goeckner

Outstanding Angus Breeding Project Award

The Idaho Angus Auxiliary awards a belt buckle to the highest placing Blank Angus Breed Project

Top Award: Wyatt Thanstrom

Idaho Salers Association Award

The Idaho Salers Association will present a jacket to the 4-H member exhibiting the top Saler 4-H beef.

Top Award: Austin Reed

Outstanding Hereford Award

Jim & Julie Church will present a trophy to the 4-H member exhibiting the top Hereford 4-H beef project.

Top Award: Korena Stamper

Largest Percentage of Beef Projects

The Idaho/Lewis County Cattle Association presents a $10 cash award to the 4-H club exhibiting the largest percentage of beef projects.

Top Award: Keuterville Livestock 4-H Club

Top Feeder Pig Project Award

The Stuivenga Family of Grangeville presents a trophy and a cash award to the 4-H members with the 1st and 2nd place feeder pig project.

2nd: Molly DeFord 1st: Dylan Krogh

Top Over-All Swine Project Award

Lindy Hinkelman of Greencreek, presents a trophy to the 4-H member with the most outstanding swine project.

Top Award: Clay Schumacher

Top Over-All Sheep Project Award

Pat Long of Grangeville, presents a trophy to the 4-H member with the most outstanding sheep project.

Top Award: Sheyenne Stewart

Top Over-All Beef Project Award

The Idaho Cattle Association presents a belt buckle to the 4-H member with the most outstanding beef project.

Top Award: Selena Davila

Top Over-All Agriculture Project

The 4-H member with the top over-all Agriculture 4-H project will receive a trophy and have his/her name engraved on the Joe Enneking Senior Trophy kept in the trophy case at the Idaho County Courthouse.

Top Award: Victoria Davis

Dave Klapprich Memorial Award (Judy Klapprich – Uhlenkott will present

This award is given to a graduating senior who illustrates the goals of the 4-H program. While project work is important, club work, leadership, public speaking, and community service are also a large part of the over-all 4-H program. The winner will receive a trophy and have his/her name engraved on the trophy kept in the trophy case at the Idaho County Courthouse.

Top Award: Dani Cochran

Senior Mugs 15 graduating Senior 4-H Members

Dani Cochran – 7 years
Tim Costa – 6 years
Victoria Davis – 7 years
Megan DeFord – 10 years
Jacob Forsmann – 10 years
Carter Hazelbaker – 9 years
Mitchel Jungert – 10 years
Chrysann Lusich – 4 years
Rees Majors – 6 years
Megan Phillips – 2 years
Haleigh Schmidt – 10 years
Sheri Schumacher – 10 years
Taylor Wemhoff – 10 years
Garret Workman – 10 years
Kendra Ross – 9 years.

2011 Distinguished Service Award

Awarded to:  Marci Nuxoll of the Valley Livestock 4-H Club.

 Quality

BEEF

Grand Champion Selena Davila
Reserve Champion Lance Goeckner

BREEDING BEEF

Grand Champion Wyatt Thanstrom
Reserve Champion Savannah Thanstrom

DAIRY BEEF

Grand Champion N/A
Reserve Champion N/A

MARKET LAMB

Grand Champion Cassy Pulah
Reserve Champion Cheyenne Stewart

BREEDING EWE

Grand Champion N/A
Reserve Champion N/A

MARKET SWINE

Grand Champion Tristan Yocum
Reserve Champion Isaiah Shears

RABBIT

Grand Champion Sydney Tiede
Reserve Champion Grace Denham

DAIRY GOAT

Grand Champion Brooke Eades
Reserve Champion Hunter Connolley

MARKET GOAT

Grand Champion Hunter Angeny
Reserve Champion James Lusich

POULTRY

Grand Champion Katrina Wolfrum
Reserve Champion Sydney Andrews
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Discover Gold with a Custom Designed Website by Wild Web West